This topic demonstrates how to determine cement density and yield as per the cement slurry formula.

**The cement formula given from town is listed below:**

Cement formula:

Class G cement

35% Silica sand

0.2 gps of chemical A

0.6 gps of chemical B

4.5 gps of drill water

**The absolute volume of each material is listed below:**

Class G cement = 0.0382 gal/lb

Silica sand = 0.0456 gal/lb

Chemical A = 0.0974 gal/lb

Chemical B = 0.103 gal/lb

Note: I did not give you the product name in this topic or anything related to any cementing companies because I want you to understand the calculation concept. If you understand the concept, everything will be good.

**The concept that you need to understand is**

**Volume = Weight x Absolute Volume**

Where:

Volume in gal/sack

Weight in lb/sack

Absolute volume in gal/sack

Everything in cement calculation will be based on one sack of cement.

Weight (lb/sack) | Absolute volume (gal/lb) | Volume (Gal/sack) | |

sack of class G cement | 94 | 0.0382 | 94 x 0.0382 = 3.591 |

35% Silica sand | 0.35 x 94 = 32.9 | 0.0456 | 32.9 x 0.0456 = 1.5 |

Chemical A | 0.2 ÷ 0.0974 = 2.053 | 0.0974 | 2.053 x 0.0974 = 0.2 |

Chemical B | 0.6 ÷ 0.103 = 5.825 | 0.0103 | 5.825 x 0.0103 = 0.6 |

Water | 8.33 x 4.5 = 37.485 | 1/8.33 | 37.485 x 0.12 = 4.5 |

Total | 94+32.9+1.0267+5.825+37.485 | 3.591+1.5+0.2+0.6+4.5 |

Total weight per sack of cement =94+32.9+1.0267+5.825+37.485 = 171.2367 lb/sack

Total Volume of slurry/sack (Cement Yield) = 10.391 gal/sack

Cement Density = Total weight per sack of cement ÷ Total Volume Slurry

Cement Density = 16.5 ppg

**Ref books: ****Cementing Technology Books**

**Formulas and Calculations for Drilling, Production and Workover, Second Edition**

IT IS VERY HELPFUL AND GREAT VALUE FOR THE GREAT EFFORT DONE

hi for chemical b you devided 0.6/abs volume but for chemical a you devided 0.1/ abs vol why?from where you consider 0.1 please tell me

hi

i sent a email because in this page in the table for chemical b you have devided 0.6 ÷ 0.103 = 5.825 but for chemical A you did 0.1 ÷ 0.0974 = 1.0267 here is my question

why like B chemical you didnt divide .2/abs vol you you put 0.1 ?from where this 0.1 is coming

Sorry, it should be 0.2 for chemical A. This is my typo mistake.